logo-1

آرتروپلاستی یا تعویض مفصل زانو

فهرست مطالب

آرتروپلاستی یا تعویض مفصل زانو

آرتروپلاستی (تعویض کل یا قسمتی از مفصل زانو)

به تعویض مفصل با روش جراحی‌های باز، آرتروپلاستی گفته می‌شود. تعویض مفصل یا آرتروپلاستی یکی از روش‌هایی است که در موارد آرتروزهای پیشرفته برای درمان بیماران در نظر گرفته می‌شود. در این شیوه جراحی، غضروف و استخوان آسیب‌دیده برداشته می‌شود و سپس با جراحی تعویض مفصل، مفصل پلاستیکی یا فلزی جدید، برای بازگرداندن عملکرد زانو جایگزین می‌شود.

تعویض مفصل زانو در اصفهان
این روش در مواردی اعمال می‌شود که مفصل زانو کارایی خود را از دست داده باشد. در این هنگام جراح با در نظر گرفتن سن، نوع و میزان فعالیت‌ها و شرایط فیزیکی بیمار اقدام به تعویض کل یا قسمتی از مفصل زانو می‌نماید. در اصطلاح پزشکی به نوعی از آرتروپلاستی که قسمتی از مفصل تعویض می‌شود پارشیال و به متدی که کل مفصل برداشته و عوض می‌شود توتال گفته می‌شود. آرتروپلاستی با تعویض کل یا قسمتی از مفصل زانو مشکلات حرکتی بیمار را برطرف نموده انجام امور روزمره را برای او آسان‌تر می‌گرداند. به دلیل حساسیت و پیچیدگی بافت زانو، با مراجعه به متخصص یا فوق تخصص جراحی زانو از دستیابی به مطلوب‌ترین نتایج درمانی، اطمینان حاصل کنید.

آدرس اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

عوارض آرتروپلاستی

1-تخریب مفصل مصنوعی
3- برطرف نشدن درد در زانو
4- محدودیت حرکتی در زانو
5- تخریب استخوان مجاور مفصل تعویض شده
6- تغییر طول پا بعد از تعویض مفصل
7- عفونت مفصل جایگزین شده
8- آسیب به عروق و اعصاب حین جراحی
9- لخته شدن خون در پا
که البته لازم به ذکر است در هر بیمار، امکان ایجاد همه این موارد نادر است و معمولا این جراحی با موفقیت و بدون عارضه‌ای خاص انجام می‌شود. در صورتی که بیمار به توصیه‌های جراح به خوبی عمل نماید و مراقبت‌های لازم را اعمال کند، با حداقل مشکلات مواجه خواهد شد.

دوره نقاهت و بهبودی

پس از هر عمل جراحی، با طور معمول زمانی برای نقاهت سپری خواهد شد. در جراحی‌های درمان ارتروز زانو نیز، یک دوره بهبودی وجود دارد. مدت زمان بهبودی و توانبخشی بستگی به نوع عمل جراحی دارد. ممکن است جراح برای به دست آوردن مجدد قدرت زانو و دامنه حرکتی آن، درمان فیزیکی را به شما توصیه کند. بسته به روش درمان، ممکن است نیاز به پوشیدن یک بریس زانو یا استفاده از عصا باشد.

در اغلب موارد، جراحی باعث تسکین درد زانو شده و انجام فعالیت‌های روزانه را آسان‌تر می‌کند. پس بدون ترس و تردید و با دقت در انتخاب جراح زانو، اقدام به انجام تعویض مفصل نموده کیفیت زندگی خود را به روال قبل بازگردانید.

دکتر مهدی مؤیدفر، دارنده مدرک فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان، برای رفع و درمان مشکلات ارتوپدی، به ویژه در حیطه جراحی زانو، آماده خدمت رسانی به همشهریان عزیز می‌باشد.

دسته‌بندی نشده

طول عمر پروتز زانو چقدر است؟

طول عمر پروتز زانو چقدر است؟ جراحی تعویض مفصل زانو روش درمانی ویژه‌ای برای آرتروز‌های شدید در زانو است. بسیاری از بیماران می‌دانند که جراحی

ادامه مطلب »
دسته‌بندی نشده

درمان آب آوردن زانو

درمان آب آوردن زانو روش‌های درمان تورم آب آوردن زانو درمان تورم زانو به دو گونه است که شامل دارو درمانی و انجام جراحی می‌باشد:

ادامه مطلب »
دسته‌بندی نشده

ارتباط چاقی با درد زانو

ارتباط چاقی با درد زانو بسياري از افرادي كه دچار اضافه وزن يا چاقي هستند درد زانو را تجربه مي‌كنند. در بسياري از اين افراد

ادامه مطلب »
دسته‌بندی نشده

آیا کیست بیکر خطرناک است؟

آیا کیست بیکر خطرناک است؟ زانو ساختار پیچیده‌ای است که از ارتباط استخوان با غضروف، تاندون‌ها، رباط‌ها و پوشش‌های مینیسک زانو ایجاد می‌شود. در هر

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *