logo-1

تاندونیت یا التهاب تاندون زانو چیست؟

فهرست مطالب

تاندونیت یا التهاب تاندون زانو چیست؟

تاندونیت زانو یا تاندونیت کشکک زانو، نوعی التهاب در تاندونی است که کاسه زانو (کشکک) را به استخوان ران (درشت نی) متصل می کند؛ که به این عارضه زانوی جهنده نیز گفته می شود.

دلایل التهاب تاندون زانو

تاندونیت زانو در اثر فشارهای مکرر روی زانو ایجاد می شود. به طور معمول در اثر استفاده بیش از حد از ورزش. پارگی‌های خفیفی در تاندون ایجاد می شود که با تکرار فشار، تاندون را ضعیف و ملتهب می‌سازد.

سایر عوامل موثر در این زمینه عبارتند از:

سفتی و خشکی عضلات پا
ضعف عضلات اطراف زانو
اضافه وزن یا چاقی
کفشهای نامناسب

عوامل مستعد کننده التهاب تاندون زانو

افرادی که ورزشهایی مانند والیبال، بسکتبال یا تنیس انجام می دهند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به التهاب تاندون کشکک هستند. دویدن، چمباتمه زدن و پریدن باعث ایجاد فشار بیش از حد روی تاندون‌های زانو می‌شود.

علائم تاندونیت زانو

شایعترین علائم التهاب تاندون کشکک شامل درد و حساسیت در قسمت پشت زانو است. درد ممکن است در آغاز خفیف باشد اما بدون درمان سریع، به تدریج بدتر می شود.علائم دیگر التهاب تاندون شامل احساس سوزش و تورم در زانو است.

صفحه اینستاگرام دکتر مویدفر

تشخیص تاندونیت زانو

مراحل تشخیصی تاندونیت کشکک عبارتند از:
شرح حال بیمار شامل زمان وقوع حادثه . نحوه ایجاد آن می‌شود.
معاینه بیمار برای درک دامنه حرکتی زانو
در مواردی هم ممکن است ام آر آی درخواست شود.


تاندونیت یا التهاب تاندون زانو چیست و درمان آن چگونه است؟

درمان تاندونیت زانو

درمانهای اولیه تاندونیت کشکک، شامل استراحت و مصرف داروهای ضد التهابی می‌شود.
برخی از ورزشهای زانو نیز، اگر با تجویز پزشک باشد؛ و به طور مرتب انجام پذیرد؛ می‌تواند در بهبود التهاب تاندون زانو اثرات مثبتی داشته باشد.
پزشک متخصص زانو ممکن است بریس یا عصا را برای تسهیل بهبودی توصیه نماید.
وقتی درمانهای کم تهاجمی موفقیت آمیز نباشند؛ ممکن است پزشک متخصص اقدام به جراحی نماید. در این مرحله پزشک شما تشخیص می دهد که آیا جراحی باز زانو برای شما مناسب است یا جراحی آرتروسکوپی با حداقل تهاجم. لازم به ذکر است؛ جراحی آرتروسکوپی به زمان بهبودی کمتری نیاز است.

بهبودی تاندونیت زانو

بهبودی تاندونیت کشکک به شدت به رعایت شما بعد از جراحی وابسه است. هرچه کمتر به مراقبتهای پس از درمان تاندونیت زانو عمل کنید؛ مدت زمان بهبودی شما بیشتر خواهد بود. همچنین مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را کاملاً دنبال کنید تا در سریعترین زمان ممکن به نتایج مورد دلخواه خود دست پیدا کنید.

امروزه آسیب‌های تاندون نیز مانند سایر مشکلات ارتوپدی به خصوص میان ورزشکاران در سراسر کشور مبتلایان زیادی پیدا کرده است. برای برخورداری از بهترین درمان آسیب تاندون در اصفهان می‌توانید به متخصصان ارتوپدی و جراحی در سطح استان مراجعه کرده و اقدام به رفع درد یا هر آسیب دیگری در ارتباط با تاندون نمایید.

دسته‌بندی نشده

سلام دنیا!

به وردپرس خوش آمدید. این اولین نوشتهٔ شماست. این را ویرایش یا حذف کنید، سپس نوشتن را شروع نمایید!

ادامه مطلب »
دسته‌بندی نشده

ورزش برای درمان نقرس زانو

ورزش برای درمان نقرس زانو ورزش درمانی تمرینات کششی حرکات کششی موجب افزایش انعطاف پذیری بدن می‌شود و یک فیزیوتراپیست ورزش‌های ملایمی را برای کاهش

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *