logo-1

عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی

فهرست مطالب

عوارض پای پرانتزی در بزرگسالی

پای پرانتزی یا ژنوواروم به اختلالی گفته می‌‌شود که هنگام ایستادن و قرار دادن پاها کنار هم فاصله بین مچ پاها بسیار زیاد است. اگر پای پرانتزی در بزرگسالی یا نوجوانی دیده شود؛ اصلاح سبک زندگی و برخی حرکات ورزشی می‌‌تواند به تقویت زانوها کمک کند و تا حدی روند بیماری و عوارض ناشی از آن را کاهش دهد. البته این اقدامات باعث درمان ژنووارم نخواهد شد. در موارد بسیار حاد این بیماری، به ویژه اگر اختلال دیگری موجب پای پرانتزی شده باشد؛ اقدامات درمانی از قبیل جراحی پای پرانتزی، معمولاً نتیجه بخش است.

پای پرانتزی در نوزادان تازه متولد شده، مسئله بسیار شایعی است و عموماً تا 2 سالگی برطرف خواهد شد؛ با این وجود در صورت پیشرفت عارضه و عدم بهبود پس از دو سال، توصیه می‌شود؛ برای انجام معاینات جسمانی و شروع اقدامات درمانی، حتما به پزشک متخصص مراجعه شود. پای پرانتزی در بین تمام ناهنجاری های مربوط به مفاصل شیوع بیشتری دارد. ما در این مقاله سعی داریم شما را با این مشکل مفصلی شایع آشنا سازیم.

علل شایع پای پرانتزی

پای پرانتزی در نوزادان شایع است و معمولاً تا دو سالگی برطرف می‌شود.
راشیتیسم (کمبود ویتامین D)
دیسپلازی استخوان
رشد نامتقارن استخوان درشت نی در اثر استئومیلیت، شکستگی یا تومور
بیماری بلانت (تیبیا وارا)
آرتروز
آسیب دیدگی
اضافه وزن و چاقی
پارگی رباطهای زانو
ضعف عضله دوسر رانی
کوتاهی عضلات نیم غشایی و نیم وتری


تشخیص پای پرانتزی

اگر در مورد ابتلای خود یا فرزندتان به این عارضه مشکوک هستید؛ به پزشک متخصص مراجعه نمایید. پزشک پس از معاینه فیزیکی و مشاهده عکس رادیولوژی بیماری، امکان ابتلا و شدت پای پرانتزی را تشخیص می‌دهد. در ژنواروم فیزیولوژیکی، استخوانها با ساختاری طبیعی وجود دارند؛ ولی به عنوان مثال در مبتلایان به راشیتیسیم استخوانها از شکل ظاهری طبیعی برخوردار نیستند؛ و این موارد در عکس رادیوگرافی ساده قابل مشاهده است.

صفحه اینستاگرام دکتر مهدی مویدفر

درمان پای پرانتزی

مدیریت و درمان پای پرانتزی در اولین گام، تمرکز بر بیماری زمینه ای ایجاد کننده ژنووارم است. به عنوان مثال در بیماران راشیتیسمی، مصرف مکمل ویتامین D می‌تواند کمک کننده باشد. در مراحل بعدی اگر شدت عارضه زیاد باشد یا پیشرفت بیماری سرعت زیادی داشته باشد؛ ممکن است از اقدامات مهارکننده پا، مانند آتل استفاده شود؛ اگر این راهکار هم مفید واقع نشد، اغلب اقدام به جراحی استئوتومی والگوس استخوان درشت نی، به عنوان راه نهایی انجام می‌پذیرد.

زانو به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان حرکتی بدن، در اثر افزایش سن، با کاهش کارایی مواجه می‌شود، و یکی از اصلی ترین دلایل آن تخریب مفصل زانو است. جراحی آرتروپلاستی یا تعویض مفصل زانو از اقداماتی است که توسط دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو، در راستای درمان درد ناشی از تخریب مفصل زانو و بهبود شرایط زندگی برای بیمار انجام می‌شود. لطفا جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 31315870 – 031 و 31315871 و 09137402810 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *