logo-1

کیست مینیسک چیست؟

فهرست مطالب

کیست مینیسک چیست؟

کیست منیسک به تجمع مایع سینوویال در بافت نرم کپسول اطراف مفصلی گفته می‌شود. این عارضه در اثر پارگی مینیسک ایجاد می‌شود، که ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد یا با درد، تورم همچنین مشکلات حرکتی زانو توام باشد. کیست های مینیسک معمولاً در مردان جوان 20 تا 30 ساله گزارش می‌شود.

علت ایجاد کیست مینیسک

کیست مینیسک عمدتاً در اثر چرخش بیش از حد زانو یا ضربه مستقیم به زانو ایجاد می‌شود. مشکلاتی مانند آرتروز زانو نیز می‌تواند زمینه ساز ایجاد آن باشد.

تشخیص کیست مینیسک

برای تشخیص کیست منیسک ممکن است تصویربرداری مغناطیسی (MRI) یا سونوگرافی لازم باشد.

درمان کیست مینیسک

کیست های مینیسکی که در پی پارگی مینیسک ایجاد می‌شوند؛ و بیمار را دچار درد و ناراحتی در محل کیست مینیسک می‌کنند؛ نیاز به جراحی دارند. این جراحی معمولا به روش آرتروسکوپی انجام می‌شود. ممکن است در مواردی که نیاز به تخلیه کیست مینیسک وجود دارد؛ این کار با جراحی یا برش باز انجام شود.

علائم کیست مینیسک

کیست مینیسک ممکن است همیشه علامت دار نباشد، اما در صورت بروز، شایع ترین علائم عبارتند از:

درد در زانو هنگام ایستادن
حساسیت مستقیم روی خط مفصلی زانو
برجستگی یا برآمدگی در محل کیست، کیست ها معمولاً در نزدیکی مینیسک جانبی (خارج از زانو) دیده می شوند.
کیستی که با کشیده شدن زانو بیشتر نمایان می‌شود، اگرچه ممکن است خود برجستگی بدون درد باشد
نوسانات اندازه در کیست، اگرچه ممکن است به ظاهر بدون تغییر نیز باقی بماند
تورم یا قفل شدن مفصل زانو
درمان کیست مینیسک


علل ایجاد کیست مینیسک

کیست ها ممکن است به دلیل تحلیل مینیسک (مربوط به افزایش سن یا آرتروز) همچنین صدمات مستقیم مانند ضربه به جلو یا کنار زانو و چرخش بیش از حد زانو ایجاد شوند. هر یک از این موارد ممکن است منجر به پارگی مینیسک شود؛ که پس از پارگی مینیسک، مایع سینوویال از مفصل خارج شده و با تجمع در کپسول اطراف مفصل، به کیست مینیسک تبدیل می‌شود. تولید مایع مفصلی بخشی از طبیعت بدن است؛ با این حال، هنگامی که مایع مفصلی به دلیل پارگی مینیسک از مفصل خارج می‌شود، می‌تواند موجب تشکلیل کیست مینیسک شود.

آدرس اینستاگرام دکتر مویدفر

عوامل خطر کیست های مینیسک عبارتند از:

آسیب قبلی زانو یا آسیب مینیسک
شرکت در فعالیتها ورزشهای تماسی یا ورزشهایی که در آن مفصل زانو به طور مکرر پیچ می‌خورد، مانند فوتبال، راگبی یا تنیس
افزایش سن یا آرتروز که هر دو زمینه ساز تخریب مینیسک هستند
آسیب دیدگی رباط، مانند پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL)
زانو یکی از اندام آسیب پذیر بدن است که به دلیل تحمل فشار وزن و خم و راست شدن‌های متعدد، دچار مشکلات فراوان می‌شود. گاهی این آسیب‌ها و مشکلات با روشهای غیرجراحی بهبود نمی‌یابند. در این مرحله ممکن است روش جراحی مناسب درنظر گرفته شود. دکتر مهدی مؤیدفر فوق تخصص جراحی زانو در اصفهان، با کسب دانش و سالها تجربه در جراحی‌های استئوتومی، تعویض مفصل زانو، آرتروپلاستی زانو و …، می‌توانند ضامن جراحی موفق، همراه با کمترین عوارض برای بیماران باشند.

دسته‌بندی نشده

درمان صدا دادن زانو

درمان صدا دادن زانو دررفتگی زانو دارای ساختارهای حمایتی بسیاری می‌باشد که این ساختارها شامل عضلات، تاندون‌ها، کپسول و رباط‌ها هستند. دررفتگی زانو زمانی روی

ادامه مطلب »
دسته‌بندی نشده

روش‌های درمانی خالی کردن زانو

روش‌های درمانی خالی کردن زانو درمان روش‌های درمانی به علل و شدت عارضه بستگی دارد. نخست جراح اقدامات درمانی اولیه مانند استراحت، استعمال یخ روی

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.